admin

Tento uživatel doposud nenapsal žádné informace o sobě


Příspěvky od admin

Úkoly sobotní školy na 4. čtvrtletí 2019

V rámci studia Sobotní školy se ve 4. čvtrtletí roku 2019 zaměříme na biblické knihy Ezdráš a Nehemjáš. Jiří Moskala, autor studijních lekcí, zároveň připravil ještě i podrobnější knihu “Příběhy Boží milosti” pro ty, kteří chtějí více proniknout do poselství těchto knih. Nejde o podrobný komentář, ale spíše o bližší pohled na třináct vybraných témat, která se v těchto knihách objevují. V každé kapitole se autor snaží představit čtenářům tyto starozákonní texty jako „evangelium“ – dobrou zprávu o našem Bohu.

Modlitební setkání

Po prázdninové přestávce opět rozjíždíme pravidelná modlitební setkání

vždy ve středu v 18.30hod ve sborové místnosti modlitebny CASD

Sobota 21.září 2019

„Je nás tu jako šafránu“ prohlásila jedna naše sestra ráno při pohledu do lavic modltebny. Ale šafrán je vzácné koření, takže i my jsme v očích Božích jistě vzácni 🙂 . Nicméně s tím šafránem to nakonec nebylo tak vážné. Modlitebna se naplnila opozdilci v malé chvíli a bohoslužba mohla začít.

Spolu s Pavlem Pimkem jsme studovali sobotní školu na téma Milovat milosrdenství. Mládež s Ivou Burešovou si povídala o pomluvách, co působí v našich životech a jak se s touhou pomlouvat vypořádat. Slovíčko před kázáním nás upozornilo na blížící se chřipkové období a připodobnilo virus nemoci k našim hříchům. Připomnělo nám nezbytnost neustále znovu děkovat Bohu a chválit Ho za oběť, která z nás snímá naše hříchy. Chválit nezapomněly ani naše mládežnice, které „pokřtily“ novou pathfinderskou kytaru a zazpívaly krásnou píseň oslavující našeho Pána.

Více >

Sobota 14.9.2019

Krásné sluníčkové ráno nás dnes provázelo cestou do sborečku. Inu babí léto se skutečně vydařilo. Jako motýlci za květinou odletěly naše mládežnice za svými vrstevníky do Opavy na setkání We send. Kéž jim Pán žehná. Skupinu mladých zastupovali jen Ondra a Stázinka. Také František nám dnes dal „košem“. Ovšem nezapomněl na nás – poslal sboru krásnou povzbuzující sms. Přejeme jemu i manželce Boží požehnání na dovolené u teploučkého moře.

Více >

Sobota 7.září 2019

Nastal nám nový školní rok. Mládežníci návrat do svých tříd přežili ve zdraví a tak spolu s námi dospělými zahájili sobotu krásnou písní a upřímnou modlitbou. A stejně jako se vrátili do zajetých kolejí oni, také naše bohoslužba nabrala opět tradiční „tvář“. Nejprve jsme shlédli další díl seriálu televize Hope TV s názvem Line Age, tentokrát pojednávající o masakru Valdenských v roce 1655. Poté jsme s Květou Tyšerovou probrali další oddíl sobotní školy s krásným názvem Život podle evangelia. Mládež posílená dětmi ze sboru Kateřinice si spolu s Ivou Burešovou připomněla událost narození našeho Pána Ježíše a poté si povídala o křtu.

Více >

Sobota 31.srpna 2019

Osvěženi sborovým výletem do daleké Polabské nížiny jsme se opět všichni sešli v naší útulné modlitebně. Všichni spokojení, odpočinutí a opálení. Co naplat – prázdniny končí, škola volá, a to i ta naše sobotní na téma Služba v novozákonní církvi, kterou nás provedl Petr Chára. Mládeži se věnovala Iva Burešová a „budoucnost naší církve“ si povídala o Janu Křtiteli řešila problém stvoření versus evoluce.

Více >

Sborový výlet do Mělníka

Tam, u Mělníka – sborový výlet Iwany Petrowny
Napsal a nafotil Franta publikán Tomanec
 
 

Více >

Vítáme nového kazatele sborů Valašské Meziříčí, Kateřinice a Vsetín – Hynka Donu

Přejeme všem bratrům a sestrám požehnané dny dovolených a šťastný návrat z cest

Poslední předprázdninová beseda Adra Klubu zdraví

14. eku výšlap – Po stopách šílených krav

Zajímá vás, co znamená tajemný název posledního ekuvýšlapu? Chtěli byste vědět, co jsme zažili ? Počkejte si na nové číslo sborového bulletinu. A my nabízíme malou ochutnávku v podobě fotografií.

 

Sobota 22.června 2019

Pomalu se nám blíží prázdniny a mládežnické akce nabírají na obrátkách. Proto dnes naše mládežnice vyměnily sboreček za poslední setkání PTD (Pošli to dál), tentokrát v dětském táboře u Oder. Zůstaly nám jen menší děti, které spolu s Ivou Burešovou využily krásného slunečného počasí a šly na procházku do parku u zámku Kinských.

Sobotní školou s názvem „Co viděli v tvém domě“ nás provedl neplánovaně Petr Chára. Ujal se také vedení celé bohoslužby.

Kázáním z Božího slova nám posloužil bratr Bohumil Mroček. Zamýšlel se nad otázkou štěstí a radosti. Přepis najdete v odkazu „Kázání“.

Protože se blíží dovolené, ve středu se uskuteční poslední modlitební setkání, a to opět v 18.30hod ve sboru. Následovat bude 2měsíční pauza. Stejně tak se bude ve čtvrtek konat poslední předprázdninová beseda Adra Klubu zdraví s Anett Pavlokovou o Peru. Těšíme se na vás.

Sobota 15.června 2019 – Tenkráť na Valašsku

Tradiční setkání valašských sborů se letos konalo 15.června 2019, a jako vždy – na Damašku. Nikoliv v tom syrském, ale v Hošťálkové. Perfektní organizace byla od počátku znát – cestu nám ukazovaly umně vyhotovené tabulky ukazující správný směr. Lesní cestičkou tam, silnicí zpět. Už z dálky byla vidět mezi stromy prosvítající nová plachta zakrývající posezení pro účastníky bohoslužby pod širým nebem a teepee pro účinkující. Z obavy, že počasí bude více než slunečné a více než teplé jsme se většinou uchýlili do příjemného stínu stromů. Ale Pán nám požehnal i v této drobnosti – polojasno se ukázalo jako nejlepší řešení.

Dopolední částí setkání nás svými chválami provázelo seskupení zvané We send. Je to skupina mladých křesťanů, převážně z Církve adventistů sedmého dne, z nejrůznějších koutů republiky. Jejichž cílem je vzájemné budování vztahů,hodnot a kvality života. Chtějí přiblížit lidem, jakým způsobem se Bůh sklonil k člověku.  Setkávají se pravidelně až na výjimky každý druhý víkend v měsíci v jednom ze zúčastněných sborů CASD. A naše dvě mládežnice Nikča a Aďa se k tomuto společenství přidaly.

Kázání bratra Klody staršího objasňovalo motto celého letošního setkání – „Dveře ke štěstí se otvírají směrem ven“.

———————————————————

Hlavní myšlenky kázání:

Jan 4.kap.

Ježíš potkává u studny samařskou ženu. Ona se vyhýbá kontaktu s lidmi, nechce nikoho potkat. Ježíš v ní vidí ženu, která snila o své budoucnosti navzdory těžkému osudu. Snila o ženichovi, velké lásce, rodině. Do jejího života přišel jeden muž, potom další, a další. Každý její vztah byl plný problémů a hádek. Žila v několikerém vztahu, ale štěstí jí to nepřineslo. Byla zklamaná ze života, ze sebe. Hledala dobré věci, ale špatným způsobem. Cítí emocionální žízeň.Proč? Vždyť vše dělala podle nejlepšího vědomí. Ale nebylo to dobře. Chtěla si život užít, vychutnat. A v tu chvíli potká Ježíše. Ježíš říká – kéž bys okusila vody, kterou ti dám napít já.

Jan 3.kap.

Stejný příběh,  jen postava jiná. Nikodém vyhledá Ježíše. Je to muž, na rozdíl od ženy u studny. Je židovský kníže, není opovrhovanou osobou. Je to farizeus. Oba prožívají to samé. Oba jdou za dobrým cílem, ale špatnou cestou. Žena hledá naplnění života v citových prožitcích, Nikodém hledá štěstí ve studiu, ale nakonec dopadnou oba stejně.

„Příliš se na své štěstí zaměřujete, příliš o něho usilujete. A to není dobrá cesta.“

Jednou se ptali horolezců, kteří lezou na nejvyšší horu světa Mont Everest, proč lezou nahoru. Edmund Hillary odpověděl – ne kvůli pocitu štěstí, ale proto, že tu hora je. Chceme ji pokořit. Chceme něco vybojovat, poprat se s něčím. V důsledku toho se dostaví pocit štěstí. Ale štěstí nebylo tím prvotním záměrem.

Štěstí se získává v důsledku získávání cíle – je vedlejším produktem dosahování cíle. My se staráme o můj život, moje štěstí, moji spokojenost. To není dobře. Je nutné vidět potřeby, touhy a pocity druhých.

Nikodém byl u všech jednání a přelíčení s Ježíšem. Až se nakonec postavil na Jeho stranu. Ví, že to je ta správná cesta, to je dobré jednání.

—————————————————-

Po kázání byl čas na oběd. Sestry nám připravily několik výborných polévek a také něco sladkého. Čas jsme využili nejen k posilnění těla, ale především k popovídání s bratry a sestrami z jiných sborů, ti mladší využili lákavý chladivý bazén a mnozí v něm skončili i v šatech. Budiž jim odpuštěno, teplo bylo opravdu velké.

Odpolední část byla věnována vystoupením nejrůznějších hudebních skupin. Jejich písně, stejně jako finanční dary účastníků, byly věnovány obecně prospěšné společnosti Auxilium o.p.s. která je v regionu známá jako ojedinělý poskytovatel sociálních služeb podporujících život rodin pečujících o děti, následně osoby s nejtěžším stupněm ZP.

Do svých domovů jsme se začali rozjíždět kolem půl 6. Nutno podotknout, že akce byla opět zdařilá a Bohem požehnaná, že jsme moc rádi viděli své brášky v Kristu a podpořili dobrou věc.

Tak zase za rok !

 

 

Beseda Adra Klubu zdraví

Není k dispozici žádný popis fotky.

Informace o slavnostní konferenční bohoslužbě

V sobotu 8. června 2019 se uskuteční slavnostní konferenční bohoslužba pro tři sdružení Česko-Slovenské unie. Společné setkání bude v Brně v areálu Výstaviště Brno v pavilonu V. Slavnostní bohoslužba začne v 10 hodin a hostem bude předseda Interevropské divize církve adventistů Mario Brito.

Čas společně strávené soboty bude naplněn programem dětí, kázáním Božího slova, hudbou a představením administrátorů všech sdružení a unie. Od 14:30 bude odpolední program, kde představí svou službu oddělení církve. Zajímavé budou určitě i rozhovory s předsedy jednotlivých sdružení. V pavilonu také budou stánky s prezentacemi jednotlivých oddělení a institucí.

Pro toto zvláštní shromáždění církve je připraveno v sále 3 500 míst a dostatek dalšího prostoru pro vzájemné sdílení. V polední přestávce bude k dispozici malé občerstvení.

Areál Výstaviště Brno (BVV) je dobře přístupný městskou hromadnou dopravou a pro ty, kteří preferují vlastní dopravu, je dostatek parkovacích míst v areálu výstaviště přímo před pavilonem V (parkování je zdarma). Pro ty, kteří budou cestovat ze vzdálenějších konců našich republik, je zabezpečeno dostupné ubytování.

Chceme vás všechny pozvat na tuto jedinečnou příležitost, kdy se můžeme společně setkat k naslouchání, sdílení i společným modlitbám.

Za Česko-Slovenskou unii Církve adventistů sedmého dne Mikuláš Pavlík

 

Informace

Místo konání konference: Výstaviště 405/1, 603 00 Brno, Česká republika, pavilon V.

Čas konání: dopoledne od 10:00, odpoledne od 14:30.

Doprava městskou hromadnou dopravou v Brně z autobusového nádraží Zvonařka na výstaviště autobusem č. 84 na zastávku Velodrom (5 stanic). Nebo z hlavního nádraží tramvají č. 1 směr Pisárky na zastávku Výstaviště – hlavní vstup (5 stanic).

Doprava autem směr BVV, Výstaviště 405/1, Brno, vjezd bránou č. 4 (49°11‘4.89“N; 16°34‘55.61), pak na parkoviště k pavilonu V.

 

Ubytování

Je připravena možnost ubytování v prostorách Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví, Brno, Čichnova 982/23, 624 00 Brno, Komín.

Cena ubytování za jednu noc pro jednu osobu je 300 Kč (ČR), 11 € (SR). Děti do 6 let zdarma (je potřeba však uvést jméno a věk dítěte do příhlášky).

Součástí ubytování je povlečení, ručník, malé mýdlo a snídaně.

Nocleh lze zajistit ze 7. 6. i z 8. 6. 2019.

Parkování v objektu školy (placené, max. 100 Kč za den).

Ubytování k dispozici od 11:00; pokoje je třeba opustit do 16:00.

Platba pro ČR: číslo účtu ČSU 116 484 1011/0100 variabilní symbol: 512777.

Platba pro SR: IBAN SK94 8330 0000 0025 0034 1599, variabilní symbol: 006.

U platby je potřeba uvést do poznámky jméno a příjmení, koho se platba týká.

Obsazení pokojů bude zohledněno dle přihlášení.

V jedné buňce s vlastním sociálním zařízením a sprchou je 2 a 3lůžkový pokoj.

Přihlašování k ubytování již bylo ukončeno.

Dotazy k ubytování: Jiřina Žižková, e-mail: jzizkova@casd.cz

Konference v Brně 8.června 2019

Sobota 25.května 2019 Dětmarovice

Tuto sobotu jsme vstávali výrazně dříve, než jiné soboty. To proto, že jsme se rozhodli doprovodit naše kazatele Pavla Kostečku a Jiřího Lodera na instalaci do Dětmarovic. Cesta do nejsevernější části Moravy pro některé nebyla problém. I přes mnohé úseky označené starým známým „Musíme to opravit“ dorazili do sborečku v rodinném domě na okraji obce na první pokus. Jiní, kteří odmítli poslouchat navigaci v přesvědčení, že „to přece mají nastudované v mapě“ si udělali nechtěně výlet i do přilehlého Polska. Ale nakonec jsme sobotní bohoslužbu stihli všichni.

Upravený rodinný dům u krásné louky plné kopretin s nápisem Modlitebna CASD nás přivítal zalitý sluncem. Protože účastníků bylo dnes výrazně více než jindy, bylo také více aut a parkování si vyžádalo asistenci obětavého bratra z místního sboru.

Před budovou se nachází malý dvorek, kde stál stan skrývající stoly plnící se postupně dobrotami na polední občerstvení. Postupně jsme se přivítali se všemi přítomnými a zaujali svá místa v malém útulném sálu. Přijeli také naši bratři ze Vsetína a Kateřinic.

I v tento vyjímečný den jsme se zahloubali po zpěvu úvodní písně do úkolu sobotní školy. Nejprve jsme shlédli video TV Hope s bratrem Dymáčkem. Poté jsme se rozdělili. Bylo nás tolik, že jsme mohli vytvořit 3 dospělácké a jednu dětskou třídu.

Po sobotní škole jsme využili krátké přestávky k obhlédnutí sborečku a přilehlé zahrady. Sluníčko, v minulých deštivých dnech schované za mraky, jako by dnes jásalo spolu s námi v radosti nad požehnaným dnem.

Kázáním nám posloužil bratr Stejskal. Zamýšlel se nad tématem cesty. Asi v souvislosti s cestou našich kazatelů Kostečky a Lodera na nové působiště.

Sobotní bohoslužbu nám zpříjemňovaly děti svými písničkami. Každé z nich má svůj sešit, do kterého zapisují a zakreslují, co je zaujalo v kázání. Dnes na požádání bratra Stejskala nakreslili, s kým by chtěli strávit večeři a jak si představují výbornou večeři. Pavel bude mít opravdu šikovné Pathfindery.

Dnes byla vysluhována večeře Páně. Podávání chleba a vína se ujal bratr Kučera ze sboru Dětmarovice a bratr Stejskal.

Čas se nachýlil a my jsme si udělali přestávku na společný oběd. Polévečky i guláš sester byly opravdu výtečné, stůl na dvorku sboru se prohýbal pod dobrotami. Nešlo odolat. A tak jsme si v družném hovoru užívali darů pokrmu.

Odpolední část byla věnována loučení i vítání. Svá místa opouští mazatel sboru Bohumín Petr Rohan s rodinou, a dětmaroický sbor bratr Filip Furst. Ten se loučil sám, protože se včera jeho manželce narodil druhý syn Štěpán. Jak moc byli oba kazatelé oblíbení, o tom svědčilo to, jak se s nimi oba sbory rozloučily. Sestra z Bohumína těžce zadržovala slzy, a děti svého „Koblížka“ Filipa mále umačkaly láskou.

Stejně milé jako loučení bylo i vítání. Aby bratři a sestry věděli, koho jim předáváme, bratr Pimek pronesl krátkou řeč, ve které Pavla vychválil, což si opravdu zaslouží. Sbory poté oba nové kazatele přivítali množstvím dárečků. A děti? Ty svého „Pavlíka“ obdarovali krabicí-kostečkou, která je určena jen a pouze na kresby a přáníčka od nich. A že se na něho i na Jiřího těší vyjádřili svým nezaměnitelným způsobem.

Všichni jmenovaní kazatelé pronesli několik slov ke svým sborům a pak už nezbývalo, než se společně vyfotit, dojíst všechny dobroty a vydat se směrem domů. Myslím, že jsme naše kazatele vložili do dobrých rukou.

 

Beseda Adra Klubu zdraví

Sobota 18.května 2019 – instalace kazatele

Dnešní sobota byla opět trochu jiná.  Ranní paprsky slunce nás doprovázely na cestě to sboru ve Vsetíně, stejně jako řada našich bratří a sester doprovázela svého téměř již bývalého kazatele Hynka Donu. Hlavním důvodem těchto přesunů bylo loučení s naším kazatelem Pavlem Kostečkou před jeho cestou do Ameriky a následným stěhováním na Ostravsko, a instalace nového kazatele, jehož jméno sdružení tak dlouho a úspěšně tajilo.

Plni očekávání jsme vstoupili do modlitebny. Dnes se osvědčilo staré známé „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Protože jsme se sjeli ze sborů ValMez, Kateřinice, Vsetín a Dětmarovice, byla modlitebna za chvilku  plná a sedět se muselo i v přilehlé místnosti s dveřmi otevřenými. Ještě že mládež je na víkendové akci Helfštýn 2019.

Úvodní slovo patřilo bratru Klodovi, který s námi probral další úkol sobotní školy nazvaný Klíče k rodinné jednotě. Ačkoliv – nebo možná právě proto – že nás bylo tak mnoho, diskuze trochu vázla, ale bratr nás dobře vedl a nakonec jsme úkol zdárně probrali.

Program měl být původně v režii dětí a mládeže, ale protože akce Helfštýn je pro ně velkým lákadlem – a je to tak dobře, o hudební doprovod se postarali „veteráni“ , jak nazval vtipně bratr Juřínek chválící skupinku sboru Vsetín ve spolupráci s bratry Wagnerovými z Kateřinic. Zpívali a hráli opravdu nádherně. Kéž by tak skvělé zpěváky a hráče měly všechny sbory.

Kázáním nám posloužil bratr Jaroslav Stejskal.Velmi milou byla informace o včerejším křtu bratra Jiřího Mikulce, kterého on i kazatelé přivítali do církve.

Bratr Stejskal se za všechny sbory rozloučil a poděkoval kazatelům Pavlovi Kostečkovi, Jiřímu Loderovi a Jaroslavu Šlosárkovi za jejich práci pro valašské sbory. Přidali se také zástupci sborů a poděkovali slovy i malými dárečky.

Krásným rozloučením byla také báseň přednesená sestrou Smilkovou. Poté dostali všichni kazatelé prostor pro to, aby zavzpomínali na své působení. Přivítán byl zástupcem MSS a sbory nový kazatel, na kterého se všichni velmi těšíme. Jak budeme vycházet, jak moc ho překvapí specifické valašské prostředí a mentalita, kam se posunou sbory díky jeho působení, to je zatím tajemstvím. Ale jak se vyjádřil bratr Hynek Dona – pokud budeme mít všichni srdce u Pána Ježíše, zvládneme všechno.

Velmi příjemné a emotivní dopoledne bylo ukončeno společným obědem. Smutné chvíle loučení jsme si zpříjemnili alespoň báječnými zákusky z dílny sester přítomných sborů. Naši kazatelé budou stále v našich srdcích a věříme, že se budeme vídat i v budoucnu. Svěřujeme jejich příští kroky do rukou toho nejlepšího průvodce, našeho Pána.

 

Vítězslav Chán – EGW

Ve dnech 10. a 11.5.2019 jsme měli jedinečnou příležitost seznámit se s osobním svědectvím kazatele Vítka Chána k dílu ženy, o které církev adventistů věří, že obdržela od Boha dar proroctví. Žila v období, kdy byla současnicí prvních věřících adventistů. Převážná většina z nich poznala, že se skrze ni v církvi projevoval duch proroctví, ale již za jejího života se našli i její odpůrci. Nejinak tomu je v dnešní době. 

Jak číst a vykládat spisy E.G.White

První přednášku, která měla stejný název jako celý program, uvedl jednoduchou radou: Čtěme ji stejně, jako Bibli.To neznamená, že jsou její spisy postavené na stejnou úroveň jako Bible. Autorka vždy hodnotila své spisy jako „menší světlo, které ukazuje na větší světlo (Bibli)“. Začněte třeba knihami Touha věků, Kristova podobenství, Myšlenky z hory blahoslavenství, Cesta ke Kristu, abychom se seznámili s tím, co říká o Ježíši Kristu. Je to stejná rada, jakou bychom dali člověku, kterému se poprvé dostane do rukou Bible. Nečíst ji od začátku do konce, ale postupně si vybírat jednotlivé knihy. Začít např. evangeliem Marka a seznámit se s Ježíšem. Pak pokračovat knihou Skutky apoštolů, která seznámí čtenáře s prvokřesťanskou církví. Kniha Genesis nás zavede do počátku dějin naší Země a lidstva. Z listů apoštola Pavla k nám proniknou rady, jak žít praktický křesťanský život.

Dílo E.G.Whiteové charakterizují tři hlavní důrazy:

– zaujetí pro Spasitele

– zaujetí pro Boží Slovo

– zaujetí pro záchranu ztracených

Až pak by v čtení knih E.G.White měly následovat další díly Velkého sporu věků, knihy o zdraví a nakonec knihy o výchově. Kompilace – výběr z díla jsou určené pro zkušené čtenáře, protože právě zde se setkáváme nejčastěji s chybnou interpretací a s nepochopením. Interpret nebo kritik si vybere citát a bez toho, aby posoudil kontext citátu s konkrétní situací, historický kontext a okolnosti, za kterých byl citát pronesen. Citát všeobecně aplikován na všechny situace. Bůh si přeje, abychom se v těchto otázkách chovali citlivě. Nebojme se používat zdravý rozum. Okolnosti častokrát mění podmínky. Poselství by mělo mluvit samo za sebe. E.G.Whiteová již během za svého života napsala, že lidé často překrucují její slova a dávají jim nesprávný, někdy i opačný význam, než sama zamýšlela.

Závěrečná rada zní: Nezapomínejme na kontext (historický, literární), na odlišení principu (stále platný bez ohledu na okolnosti) od aplikace (dobově, kulturně podmíněná, rada pro konkrétního člověka). Často ve svém díle popisuje ideál, který se ale od každodenní reality výrazně liší

 

11.5.2019 sobotní dopolední kázání

1.Kor. 13,11. Dokud jsem byl dítě, mluvil jsem jako dítě, měl jsem dětinské názory; když jsem však dospěl, s dětinskými věcmi jsem se rozloučil.

Jak se chová a jak mluví dítě? Věří svým rodičům, protože rodiče umí všechno.

Náš vztah k autoritám (např. rodičům, Bibli nebo i k dílu EGW) může mít tři podoby

Vzpoura – Odmítám jakoukoli autoritu, chci si jít svou cestou, nechci, aby mi kdokoli radil a pomáhal mi. V duchovní oblasti odmítám jakoukoli autoritu, radu nebo prorocké vedení. Chci věci dělat po svém.

Naprostá závislost – To je vlastně opak výše zmíněného. Bez vlastního úsudku se schovávám za nějakou autoritu, sám nepřemýšlím. Cítím se dobře a bezpečně, když si netvořím vlastní názor a nekriticky přejímám to, co říkají druzí (rodiče nebo jiné autority).

„Dospělý dospělý“ – To je člověk, který si váží a respektuje (např. rodičovskou) autoritu. Rodič jsou rádci a přátelé. Pomáhají, nabízejí svou pomoc a radu, ale má životní rozhodnutí jsou má vlastní. Jsem zodpovědný za svůj život, vím proč, dělám to, co dělám.

Někdy však můžeme „rodičovskou“ radu špatně pochopit. V díle Ellen Whiteové je například chybou, když do textu vkládáme naše vlastní chápání skutečnosti, někdy hledáme souvislosti, kde nejsou, snažíme se příliš černobíle vymezit své postoje vůči druhým (buď mám pravdu já nebo ty). Bible totiž neřeší všechny naše problémy, vypráví příběhy a ukazuje principy, kterých bychom se měli držet.

Ideálem chování je dospělost. Dospělý bere rady vážně, ale má a používá i svůj rozum. Chovejme se rozumně a zrale, jako dospělý– dospělý.

 

11.5.2019 Proč si vážit dar proroctví ve 21.století?

Církev adventistů sedmého dne dostala jedinečný dar v životě a díle E.G.Whiteové. Za celý svůj život napsala více jak 100 000 stránek rukopisů, 5000 novinových článků, 24 knih a mnoho dalších textů. Význam jejího díla je obrovský. Kromě toho, že je třetí nejpřekládanější autorkou v dějinách, je nejpřekládanější  ženskou autorkou ve Spojených státech. Její kniha Cesta ke Kristu byla přeložena do 165 jazyků, což je více, než do kolika jazyků byl přeložen např. Harry Potter.

Církev adventistů má díky jejímu vlivu a radám dnes druhý největší křesťanský školský systém na světě.

Díky jejímu důrazu na zdravý životní styl, jsou adventisté významým poskytovatelem nestátní zdravotní péče v mnoha zemích světa. Její zdravotní rady jsou aktuální a uznávané významnými světskými osobnostmi i v dnešní době. Odborníci provedli srovnání aktuálních vědeckých poznatků s tím, co napsala E.G.White a zjistili, že se téměř 90%  jejích výroků shoduje s poznatky současné medicíny. Jsou stále pravdivé a mohou být inspirací pro ty, kteří její prorocký dar berou vážně.

Někteří kritici tvrdí, že mnoho ze svých rad opsala od jiných autorů. Pravděpodobnost, že se budou náhodně vybrané rady v oblasti zdraví shodovat s vědeckými poznatky získanými o 130 let později, by byla 1:1025. E.G.White přinesla informace, které ji ukázal Bůh. Proto by bylo nemoudré, neřídit se jejími (Božími) radami.

Před několika léty proběhla anketa, která se týkala duchovního života členů církve adventistů. V rámci ankety bylo osloveno 8200 členů církve, aby odpověděli na otázky, které se týkaly jejich spirituality. Anketa ukázala přímou souvislost mezi kladným postojem k Ellen Whiteové a duchovním životem respondentů. Tento trend se objevil ve všech sledovaných aspektech (vztah ke Kristu, četba Bible, osobní zbožnost) – procento členů, kteří četli knihy E.G.Whiteové a zároveň odpověděli kladně na otázku jejich vztahu k Bohu, ke studiu Bible, k rodinným bohoslužbám a dalším podobným, byl téměř dvakrát vyšší než členů, kteří její spisy nečtou.

Její vliv na život lidí přináší dobré ovoce a my můžeme z jejího literárního odkazu těžit dodnes (Mt 7,17).

 

11.5.2019 E.G.White pod palbou.

Určitě se spolu shodneme na tom, že lidé si zaslouží slyšet pravdu. Proč se zejména v posledních desetiletích rozmáhá kritika díla E.G.White, přestože sama autorka je už více než 100 let mrtvá? Kritici vycházejí z logiky, že když zasáhnou základ, zasáhnou tím celou stavbu (církev). Jaké argumenty uvádějí?

 • Opsala většinu svého díla (80-90 %)
 • Šířila teorii zavřených dveří
 • Protiřečí si s Biblí (asi 50 krát)
 • Protiřečila si sama sobě (v otázce jedení masa, používání vinného octa)
 • Zastávala názor, že ke spasení jsou potřebné víra i skutky
 • Její proroctví se nenaplnila
 • Opsala rady obsažené ve zdravotní reformě
 • Psaní knih připisují jako důsledek její nemoci – druh epilepsie spojený s hypergrafií
 • V průběhu času odstraňovala své teologické chyby
 • Schvalovala chyby milleritů
 • Vedení církve zakrývalo chyby E.G.White

Cílem přednášky nebylo podrobně zodpovědět a vyvrátit všechny argumenty kritiků. V minulosti byly postupně všechny námitky zodpovězené. Na některé dala odpověď už sama E.G.White. Přednášející řekl, že je z kritiky smutný, ale současně je za ni vděčný. Paradoxem kritiky je skutečnost, že často vede k většímu zájmu o autora, k hlubšímu studiu témat a k novému poznání. Pomůže docenit význam díla. Ne všichni kritici si váží dílaE.G.White. Motivace ke kritice EGW je různá: někteří chtějí pomoci varovat před „bludem“, jiní se touží zviditelnit, někteří chtějí naopak církvi ublížit.

Jak reagovat na kritiku? Je lepší ji ignorovat, vyčkávat nebo se aktivně bránit? Z dlouhodobého pohledu se zdá, že nejlepší reakcí na kritiku je obrana – s tichostí, s bázní a s dobrým svědomím. Obhajoba musí být zdůvodněná, důvěryhodná, věcná, klidná a pokorná. Co je jisté, musíme dát odpověď – s láskou a s respektem ke kritikovi.

V závěru poslední přednášky se pak V.Chán vzorově, ale stručně, věnoval prvnímu z výše uvedených argumentů – PLAGIÁTORSTVÍ, tj. argumentům, že E.G.White opsala dílo druhých a vydávala ho za své vlastní dílo. Následně vyzývala členy církve, aby si kupovali její knihy a tím se obohacovala.

V rámci vzorové odpovědi definoval a vymezil problém, analyzoval ho z pohledu biblického, právního, etického a morálního a porovnal s běžnou praxí v době, v které žila. Její dílo nelze hodnotit z pohledu aktuálně platné normy (ČSN ISO 5127:2003), která byla vydaná v r. 2003, a která definuje „představení cizího díla jako vlastního“ jako plagiátorství. Zástupce renomované americké právní kanceláře specializující se na autorské právo Vincent Ramik podrobil zkoumání její knihy a také obvinění z plagiátorství. Došel k závěru, že se v jejím případě nejedná o plagiátorství, ale o literární výpůjčku – kdy myšlenky a věty jiných autorů kreativně používá ve svém díle.

Dnes se má za to, že (až na 5 jejích knih, kde je procento vyšší) 3 % textu jsou „vypůjčené“ od jiných autorů (s citací nebo někdy bez ní). Argument, že ve své době byla obžalována z plagiátorství nebo jí za to hrozil soud, se neprokázala jako pravdivá. Nebyl porušen ani morální ani etický rozměr. Stejně tak se neprokázalo, že by církev kryla nějaká pochybení E.G.White. Spíše naopak, církev se ke kritickým myšlenkám opakovaně vyjadřovala a vysvětlovala a popírala některá falešná obvinění.

Po každé přednášce následovala krátká diskuse, v které zazněly nejrůznější otázky, ale žádnou z nich nebylo možné považovat za kritickou. Setkání proběhlo ve velmi příjemné atmosféře vsetínského sboru. S vděčností jsme vnímali laskavé přijetí, které se mimo jiné projevilo i během polední přestávky, pohlazením na těle i na duši. Děkujeme. 

Poznámka autora článku: Dovolte mi osobní zkušenost. Já čtu knihy E.G.White přirozeně. Bez předsudků i bez nadsázky. Někdy systematicky celou knihu od začátku do konce, někdy jen vybrané kapitoly. Vše závisí od okolností. Svobodně si ji vyberu z poličky v knihovně, přečtu si vybraný oddíl, nechám se poučit, inspirovat, napomenout. Občas si pomyslím, že by nebylo od věci, kdyby si odstavec nebo kapitolu přečetl i někdo jiný. Někdysi zase pomyslím, že s danou pasáží nesouhlasím, nerozumím ji, nebo že jí dokonce nevěřím, nebo mou myslí proběhne jiné vnitřní hodnocení.

Pro ty, kteří chtějí její dílo studovat a věnovat se mu podrobně, platí stejné zásady, jaké platí pro studium kteréhokoliv studijního předmětu.

 

Se svolením přednášejícího napsal Jenda Petrovič