sbor Církve adventistů sedmého dne
Sobota 24.května 2025
Není nic krásnějšího, než když sluneční paprsky prozáří nejen sborovou zahradu, ale také naše srdce. A to se dnes stalo díky videopozdravu ze sboru Lozova na Ukrajině. Bratři a sestry nám v něm děkovali za naši podporu, pomoc a modlitby. Kéž je Pán chrání nejen po dobu válečného konfliktu.
Sobotní školou nás provedla sestra Anička Petrovičová. Lze najít „Proroctví v žalmech“? Kniha žalmů je sbírka posvátné poezie, která zkoumá mnohé lidské zkušenosti a možné interakce s Bohem – od sklíčenosti z hříchu a utrpení až po nespoutanou radost z Hospodinovy přítomnosti a z jeho opakovaných zaslíbení odpuštění a záchrany. Pozorné čtení žalmů přináší detaily, díky nimž kniha Zjevení ožívá. Některé podrobnosti uvedené v žalmech nám mohou poskytnout nové uvědomění si naší role v posledních chvílích dějin země.
Co si máme představit, když mluvíme o Ježíši jako Veleknězi? Co je myšleno stánkem? Máme Boží zákon ve svém srdci? Jsme ochotni a schopni pracovat pro Boha jako Izajáš? Přečtěte si shrnutí nejdůležitějších myšlenek na našem webu.
S mírnými obavami jsme vyhlíželi našeho dnešního kázajícího, bratra Marka Harasteje. Přišel na poslední chvíli a důvodem byly moderní technologie. Navigace si spletla Valašské Meziříčí s Valašskými Klobouky a zavedla našeho hosta o drahný kus směrem jihovýchodním dál. Ale nakonec všechno dobře dopadlo.
Před kázáním jsme se mohli potěšit informací Marka Wagnera o plánovaném příjezdu Kornelia Novaka. Jeho příjezd v červnu si jistě nenecháme ujít.
Kázáním nám posloužil již zmíněný bratr Marek Harastej a ukázalo se, že ředitelem ATI není nadarmo. Zde totiž učí mladé bohoslovce, jak by takové kázání mělo vypadat. Jasné, srozumitelné, poučné i zábavné, ale hlavně mířící k oslavě Ježíše. Zamýšlel se nad tím, co znamená bohoslužba – máme sloužit my Bohu nebo Bůh nám? A jak je to s naším duchovním růstem? Někdo roste rychle a viditelně, někdo pomalu, ale zato se silně ve víře zakořeňuje. Stejně jako stromy v zahradě našeho hosta. Audio záznam si můžete poslechnout na našem webu.
Po společném agapé jsme mohli s bratrem Markem Harastejem prožít ještě „školení“ laických kazatelů. Dozvěděli jsme se mnoho užitečných rad, které nám jistě pomohou při přípravě zamyšlení. A co má kázání společného se včelou? To se dočtete dále. Zde jsou nejdůležitější myšlenky.
Homiletika je nauka o kázání. Vytvořit kázání je řemeslo i umění. Existují pravidla, jak kázání připravit, ale ne vždy jsou použita. Jsou dvě důležité věci – připravit kázání a přednést kázání. Pokazit jedno znamená pokazit i druhé. Vše musíme dělat pod vlivem Ducha svatého.
Kázání můžeme vyjádřit několika pojmy:
- KÉRIGMA, KÉRIGS = posel. U Jana Křtitele se posel objevuje poprvé. Posel zvěstuje něco, sděluje něco, co je důležité pro život. Je potřeba poslouchat.
- EVANGELION = hlásat dobrou zprávu, něco, co posluchače nadchne.
- DIDACHÉ = učit lidi, někam je posouvat, pomáhat růst
- MARTIRION = svědek, například u soudu. Pokud by svědek lhal, byl odsouzen ke stejnému trestu jako obviněný = svědek musí vážit svoje slova. Slova mají schopnost odsoudit někoho jiného i mně. Svědectví má hodnotu života.
První čtyři významy nacházíme v Bibli běžně, martirion používá pouze Jan. Jeho evangelium je poslední kniha Bible, napsáno až po Zjevení. V té době byli křesťané pronásledováni, říkalo se jim martirové = mučedníci. Kázat tehdy znamenalo nebezpečí života. Bylo velmi důležité, o čem bylo kázáno.
Při vytváření kázání si můžeme představit včelu, která má hlavičku, tělo, nožky, křídla a žihadlo.
Hlavička = úvod kázání, měl by trvat 30 sekund. Během nich se posluchač rozhodne, jestli nás bude poslouchat nebo ne. Je to velmi důležité, může to být příběh, statistika, otázka, myšlenka. Musíme ukázat, o co nám jde. Posluchač by si měl odpovědět na otázku, proč by měl poslouchat.
Tělo = samotné kázání musíme rozdělit do bodů, jako má včela články těla. Bodů by mělo být 2-4, maximálně 5. Pokud by bylo myšlenek více, posluchač by zapomněl.
Kázání si můžeme:
- Napsat a přečíst, ale to je horší na poslech a ztrácíme oční kontakt s posluchačem
- Naučit se nazpaměť, ale to můžeme nějakou myšlenku zapomenout
- Napsat kázání v bodech
Pře přechodu z jednoho bodu na druhý je důležité zopakovat hlavní myšlenky předchozích bodů. Posluchač si tak kázání lépe zapamatuje.
Nohy = fakta, verše, výrok někoho. Tím podepřeme, co kážeme. Faktů si volíme přiměřené množství, abychom jimi „nezabili“ samotné kázání. Postačí 2 texty.
Křídla = něco na odlehčení. Nějaký příběh, příklad, přirovnání, ilustrace, která nám text nasvítí. Ovšem hodně příběhů může posluchače „oslnit“ a zakrýt naše kázání. Ilustrací by mělo být tolik, kolik bodů má kázání.
Žihadlo = závěr, který nás posune někam. Měl by trvat 10 sekund. Nedodávejme to, co jsme zapomněli, v modlitbě. Pokud něco zapomeneme, nechme to tak. Duch svatý to dořeší. Vhodné je najít propojku mezi příběhem kázání a naším životem
Při kázání je důležité, co si oblékneme. Nemělo by to být nic vyzývavého, ani otrhaného. Své vlastní příběhy, svá pochybení, své zkušenosti používejme s velkou opatrností. Musíme si uvědomit, komu kážeme, zda je to vhodné.
Komentáře uzavřeny.