Archiv pro Březen, 2024

Sobota 16.března 2024

Když se tvá noha vyhne sobotě,
aby sis v můj svatý den nedělal, co chceš,
když budeš sobotu nazývat svým blahem,
Hospodinovým svatým a slavným dnem,
a budeš ji slavit tak, že upustíš od svých cest,
aby sis nedělal, co chceš,
a s řečmi přestaneš,
tehdy v Hospodinu rozkoš nalezneš
a já tě dovedu na výšiny země,
abys užíval dědictví svého otce Jákoba.
Tak promluvila ústa Hospodinova.

Izajáš 58:13-14

 

Po krásném žalmu a shrnutí úkolu minulého sobotního úkolu jsme se pustili s radostí do úkolu nového. Provedl nás jím Petr Chára. Název měl „Touha po Bohu na Sijónu“.

Sijón. Jméno, které původně označovalo návrší u hradeb Starého města v Jeruzalémě, avšak postupně se stalo symbolickým označením celé Chrámové hory, někdy i celého Jeruzaléma, ale především Hospodinova chrámu. Sijónské písně jsou pak radostné chvalozpěvy, které vyvyšují krásu Sijónu a svrchovanost Hospodina vládnoucího ze své svaté hory. Tyto žalmy často oslavují Hospodinův dům a vyjadřují svou lásku ke svatyni. Mnohé z těchto textů složili synové Kóracha, kteří jako chrámoví hudebníci a strážci vchodu do svatyně měli přímou zkušenost s požehnáním Hospodinova domu.

Sijón představoval přítomnost živého Boha uprostřed lidu, s nímž uzavřel smlouvu. Jako je Izrael vyvoleným Božím lidem, tak Sijón je vyvoleným Božím místem. Hospodin vládne na Sijónu a zde také založil svůj chrám. Sijón je tedy místem Božího požehnání a také útočištěm.

Požehnání ze Sijónu „přetéká“ a zaplavuje celou zemi, protože Hospodin a jeho milost přesahují hranice jakéhokoli svatého místa. Sijón je radostí celé země, což potvrzuje, že celá země skutečně patří Bohu.

Více >

Křest a památka Večeře Páně

V sobotu 23.března prožijeme svátost křtu a památku Večeře Páně

Chaverut 2024 – Pavel Hošek – Talmud – učení Tóry v rabínské tradici

Odkaz na záznam besedy na youtube ZDE.

Sobota 9.března 2024

Dnešní sobotu jsme měli podruhé čest uvítat v našem sboru kazatele Dalibora Zaciose. Jeho první návštěva o prázdninách mnohým z důvodu dovolené utekla, a tak jsme se těšili na jeho dnešní promluvu. Je známý svým hloubavým přístupem a velkými biblickými znalostmi.

Úkolem sobotní školy s názvem „Lekce do minulosti“ nás provedla Květa Tyšerová. V rozporu s názvem však úkol směřoval spíše do budoucnosti.

V mnoha žalmech má chvála formu vyprávění o mocných Hospodinových skutcích spásy. Tyto žalmy se často nazývají „žalmy dějin spásy“ nebo „historické žalmy“. Mnohé z nich vyzývají Boží lid, aby se poučil ze svých dějin, a to zejména ze svých chyb a z omylů svých předků. Některé historické žalmy obsahují důležitou hymnickou vsuvku, která vyzdvihuje minulé Boží skutky, které udělal ve prospěch Božího lidu, a posiluje důvěru lidí v Hospodina. Jen on totiž může vysvobodit lidi z nesnází a díky své věrnosti to i skutečně dělá. Zvláštní přitažlivost historických žalmů je v tom, že nám pomáhají vnímat naše životy jako součást dějin Božího lidu a chápat tyto dějiny jako naše vlastní. Vzhledem k tomu, že jsme se prostřednictvím Krista stali součástí velké rodiny Božího lidu všech dob, historické dědictví starověkého lidu Izraele je popisem i našeho duchovního původu. Proto se nejen můžeme, ale také bychom se měli poučit z jejich minulosti, která je v duchovním smyslu také naší minulostí.

V úkolu jsme procházeli žalm 78, který hovoří o Boží věrnosti, žalm 105 připomínající Boží skutky v minulosti, žalm 106 vedoucí nás k pokání, žalm 80 připodobňující boží lid k vinici a Boha k vinaři a žalm 135 hovořící o Boží svrchovanosti v dějinách. Shrnutí nejdůležitějších myšlenek vám nabízíme na našem webu.

Více >

Beseda

Sobota 30.března 2024

Poslední únorová sobota nás potěšila velmi příjemným počasím. Záhony u vchodu do modlitebny už krášlí první primulky, sněženky a bledule. Jak nádherné je Boží stvoření.

Učitelem sobotní školy byl dnes František Tomanec, který se k úkolu staví vždy netradičně a velmi zajímavě. Tématem bylo „„Požehnaný, kdo přichází ve jménu Hospodina!“

Žalmy vydávají svědectví o Kristu a jeho službě. Můžeme v nich vidět téměř všechny aspekty jeho díla v plánu spasení. Různými způsoby zobrazují a předpovídají Kristův život – a často se tak děje s pozoruhodnou přesností. Mezi důležitá témata biblických žalmů patří: Kristovo božství a synovství,  jeho poslušnost a horlivost pro Boží chrám. V žalmech poznáváme, že on je ten dobrý Pastýř. A čteme i o zradě, jeho utrpení, nezlomených kostech, smrti, vzkříšení, nanebevstoupení, kněžství a kralování. V žalmech najdeme vše, co bylo o Kristu předpovězeno mnoho staletí předtím, než se narodil v těle. I to je důvod, proč se Ježíš často odvolával na texty žalmů –  například když mluvil o své službě nebo když diskutoval s učedníky na cestě do Emauz (L 24,44). Chtěl, aby v žalmech našli důkaz o tom,  kým byl.
Ve všech žalmech, v nářku žalmistů, v jejich díkůvzdání, chválách i ve volání po  spravedlnosti a vysvobození můžeme slyšet ozvěny Kristovy modlitby za záchranu světa. Nejdůležitější myšlenky tohoto úkolu najdete pod odkazem „Shrnutí“ na našem webu.

Více >

8.díl putování TTT

Zdravíme přátele pěší chůze, potažmo největšího tuláka všech dob Tonka Tomance a v předstihu zveme na VIII. díl putování TTT, tentokrát na Lačnovské skály přes Vařákovy paseky. Trasa měří asi 11 km a s trochou odvahy je sjízdná i pro terénnější verze dětských kočárků. Nenáročný špacír se koná za jakéhokoliv počasí, Takže, na viděnou na trase!!!
Franta Tomanec a spol:-)

Beseda sboru CASD a ADRA Klubu zdraví

Sobota 24.února 2024

Sobotní ráno jsme si začali zahajovat pouštěním videa se čtením žalmu a hezkou hudbou. Krásně se naladíme na nadcházející sváteční chvíle trávené v přítomnosti Ducha svatého.

Sobotní školu měla dnes na starosti Anička Petrovičová. Zamýšleli jsme se nad tématem „Moudrost pro spravedlivý život“.

Jak jsme poznali, Boží milost odpouští hříchy a tvoří nové srdce v kajícím hříšníkovi, který začal žít životem víry. Boží slovo dává také pokyny pro spravedlivý život (Ž 119,9–16). Dodržování principů Božího zákona není v žádném případě zákonické dodržování pravidel.  Jde spíše o důvěrný vztah s Bohem, který se promítá do života plného požehnání (Ž 119,1.2; Ž 128). 
Ani život spravedlivého však není zbaven pokušení.  Spravedlivý může být nejen pokoušen lstivou povahou hříchu (Ž 141,2–4), ale dokonce může tomuto pokušení i podlehnout. Bůh dopouští čas zkoušek, aby se projevila věrnost (nebo nevěrnost) jeho dětí. Pokud budou dbát na Boží pokyny a napomenutí, jejich víra se pročistí a posílí se důvěra v Hospodina. 
Moudrost pro spravedlivý život člověk získává také během života s Bohem, uprostřed  pokušení a výzev.  Prosba o to, aby nás Bůh naučil počítat naše dny, a my jsme tak získali moudrost srdce (Ž 90,12), odráží trvalé odhodlání žít životem naplněným věrností Hospodinu.

Sobotní školka začátečníků a přátel byla plná šikovných studentů. Tématem byl Adam a Eva, jejich hřích a následný trest pro celé lidstvo. Ale Bůh je láska, a i z takové zapeklité situace má východisko. Jména prvních dvou lidí následně využil Franta Tomanec pro několik vědomostních her. 

Více >