Ve čtvrtek 20.února se malý sál knihovny stal opravdu malým. Host našeho klubu pan Jaroslav Jindra, režisér, scénárista,  kameraman, a člověk s neskutečnou energií, je takovým magnetem, že počet návštěvníků převyšoval počet židlí. Tématem byly Kanárské ostrovy, kde náš milý host žil 20 let, takže jeho povídání bylo velmi zajímavé a viděli jsme místa, kam se běžný turista nedostane.

Ve svém vyprávění s námi pan Jindra objel 7 největších ostrovů. Naše cesta začala na Lanzarote, které z 20 procent tvoří vulkány ze 17.století, dříve zde byly vesnice. Dnes je velkým lákadlem Národní park s ekologickou restaurací, kde si můžete dopřát dobroty upečené horkým vzduchem přímo z pukliny vulkánu. Hojně se zde pěstuje vinná réva v dolících lávy, kde je dobře chráněné před větry, které zde neustále vanou. Ač jsou nižšího vzrůstu, dá každý keř ročně až 7kg hroznového vína. Viděli jsme brouka červce nachového, který se používal k výrobě barviva rumělky. Přestože místní neznali hrnčířský kruh, jejich ručně tvarované hrnce si s těmi krouženými v kráse nezadají. Lanzaroze je významným vývozcem soli. Na každém kroku zde potkáte rukopis místního designera Césara Manrique, který vdechl ostrovu duši a z návštěvy místních vesnic řešených podle jeho návrhu učinil nezapomenutelný zážitek. Navštívili jsme kaktusovou zahradu a zúčastnili se lovu králíků za pomoci psů podenco a fretek.

Fuerteventura je ostrov typický svými písečnými plážemi, jaké jinde nenajdete. Neustálý vítr přeje větrným mlýnům, které se používaly na mletí kukuřičné mouky. Je prvním z Kanárských ostrovů, kde se usídlili evropané. Na nehostinném místě 20 km od hlavního města stojí  Villa Winter, která sloužila jako ideální základna pro německé ponorky i útěk prominentních nacistů do Argentiny.

Ostrov Gran Canaria dal jméno celému souostroví. Právě zde začal turistický ruch po 2.světové válce. Návštěvou zde byl známý Kryštof Kolumbus. Hojně pěstovaná cukrová třtina se právě tady začala zpracovávat do podoby alkoholu a i když to není obecně známo, jamajský rum, curacao a další nápoje mají původ na tomto ostrově. Odtud byly později odváženy do Karibiku.

Na Tenerife najdete nejvyšší horu Španělska Pico de Teide. Jde o aktivní vulkán. Díky čistému ovzduší zde najdeme jednu z nejdůležitějších observatoří, druhá se nachází na ostrově La Palma. Pyramidy, které zde můžeme vidět, by nám mohly evokovat příbuznost s mayskými pyramidami, ale jde pouze o výstřelek místního obyvatele, který před 150 lety při úpravě terénu vytvořil terasy. Přesto se staly turistickou atrakcí. Rostou zde draceny staré až 500 let. Za návštěvu určitě stojí druhá největší ZOO na světě Loro Parque, která nabídne zábavu na celý den.

La Palma je malý ostrov, který se bude líbit všem, kdo hledají klid. Je skvělý pro pěší turistiku. Severní svah směrem k Americe je velmi impozantní a také nevyzpytatelný, protože o tom, že se jednou celé 2km svahu zřítí, nelze pochybovat. Otázkou zůstává pouze, kdy to bude. Na své si přijdou milovníci petroglyfů, kterých je zde řada, ale bez pomoci místních je najdete jen těžko. Protože na nich zapracovala eroze, nejlépe jsou vidět večer za svitu lampy. Najdete zde také obydlené jeskyně, které ještě dnes využívají místní jako chaty. Často zde lze nalézt mumie původních obyvatel. Vše je zde v latinsko-americkém stylu, a to z důvodu návratu dětí a vnuků emigrantů, kteří do Ameriky utekli před režimem a za lepší prací. Stejně jako na Kubě a v jiných částech latinské Ameriky i zde můžete zakoupit doutníky ručně vyráběné přímo na ulici.

La Gomera je ostrov, který se nejdéle bránil invazi z Evropy. Osídlen byl před 2 tisíci lety a původní obyvatelé jsou berbeři. Ostrov je bohatý na palmy, z jejichž plodů se tlačí olej a z mízy se dělá tzv. palmový med. Najdete zde pouze 1 hotel, nejezdí zde žádná pravidelná autobusová linka. Na vrcholu zahaleném v neustálé mlze se nachází vavřínové lesy, ve kterých se daří kapradinám a přesličce. Pouze zde najdete pískací jazyk silbo gomero. Používají ho místní zemědělci na komunikaci v úzkých a hlubokých údolích na Gomeře. Silbo gomero umožňuje komunikovat až na vzdálenost 5 kilometrů. V roce 2009 byl organizací UNESCO vyhlášen mistrovským dílem ústního a nehmotného dědictví lidstva. Dodnes se používá a je dokonce vyučován na místních školách jako povinný předmět. S čím se na Gomeře nepotkáte, jsou četníci. Občas dojíždí z pevniny.

El Hierro nese svůj název podle svého tvaru v podobě podkovy. Je to nejvíce vulkanický ostrov. Nenajdete zde hotel, letiště, autobus ani pláž. V době velké migrace do Ameriky sem Franko posílal vyhnance, což byli většinou studovaní a moudří lidé. Typická je tradice nosení sošky Panny Marie po celém ostrově. I tento ostrov má své petroglyfy, ale vidět je můžete jen za doprovodu místních průvodců a to pouze v počtu 8 lidí za den. Ohromí vás posvátný strom Garoé a vaše chuťové buňky si přijdou na své při konzumaci místních brambor vařených v mořské vodě. Co nenajdete nikde jinde je pohyb místních pomocí dlouhé tyče zvaný salto del pastor. Pouze díky němu se dá dostat do míst plných puklin a průrev ve vulkanickém povrchu ostrova, a to jak směrem z kopce, tak i nahoru.

Vyprávění pana Jindry by se dalo poslouchat dlouhé hodiny. Jeho neotřelý pohled na krajinu a nádherné fotky či videa jsou skutečně zážitkem. Budeme se těšit, že splní svůj slib a zavítá do našeho klubu opět na podzim s dalším zajímavým povídáním.

default

default

default