První jarní sobota letošního roku se opravdu vydařila. Sluníčko nás provázelo cestou do sboru a probouzející se příroda nás opětovně ujistila o úžasné Boží velikosti a dokonalosti jeho stvoření.

Úkolem sobotní školy nás provedl Bohumil Mroček. Měl název „Dvě největší přikázání: Láska a spravedlnost“.

Nezavírejme oči nad nespravedlností kolem nás. Světské věci dokážou navzdory své malichernosti a pomíjivosti člověka zcela pohltit. Nemůžeme zachovávat přikázání, pokud nemilujeme Boha a pokud nemilujeme druhé. „Podle toho všichni poznají, že jsme jeho učedníci“. Boží slovo zdůrazňuje, že máme pomáhat a sloužit lidem v nouzi, žijícím kolem nás. Falešná náboženství vedou své stoupence k tomu, že přehlížejí potřeby, utrpení a práva lidí kolem sebe. Evangelium staví člověka velmi vysoko. Má na paměti, že byl vykoupen Kristem, a proto učí citlivému přístupu ke všem potřebným a trpícím.

Podrobnější shrnutí úkolu najdete na našem webu.

Před kázáním nám Iva Chárová připomněla právě probíhající Mezinárodní den vody. A voda byla také hlavním tématem poetického zamyšlení, ve kterém byla přirovnána k víře.

Kázáním z Božího slova nám posloužil bratr Jiří Kloda ze Vsetínského sboru. Zamýšleli jsme se nad  zázraky Pána Ježíše. Jeho audio záznam vám také nabízíme na našem webu.

Mat 14, 22.-32.

Zvláštní zápletka, zázrak, okolnosti. Farizeové kdysi chtěli, aby Ježíš učinil zázrak. Těch jim nadělil požehnaně, ale pořád měli problém s vírou, nevěřili že je Boží syn. Ježíš pokáral města, kde činil zázraky, ale ona nečinila pokání. Ježíš chce, aby každý, kdo viděl zázrak, nezůstal nezasažený. Mělo ho to změnit od sebecentrismu  ke kristocentrismu, přemýšlet o něm, kdo to je. Pohled antickým zrakem je, že každé znamení upozorňuje na přítomnost božstva. Dokonce ti, kteří byli svědci znamení a zázraků, a nepoznamenalo je to, byli Kristem káráni.

Mat 11, 20.-24.

Ježíš prezentuje účast a svědectví božího zázraku jako závazné, důležité, to bude rozhodovat u soudu. Jak jsem se s tím vyrovnal, jak jsem se k tomu postavil? Pokud chceme rozumět zázraku, musíme hledat, co jsou to evangelia, co to znamená, proč jsou v nich tak četně popsány Kristovy zázraky.

Evangelium nebyl zpočátku literární útvar, ale šlo o to, že účastníci a pamětníci sepsali vzpomínky s Kristem. Teprve po ukřižování účastníci poznali, kdo byl Kristus. Za života jim pokládá návodné otázky, vede je. Důkazem je Petrovo vyznání – ty jsi Syn Boha živého, ty jsi Mesiáš, na kterého čekáme.

Je to radostná zvěst o spáse v Kristu skrze jeho život, ukřižování a zmrtvýchvstání.

Evangelium = zvěstování dobré zprávy. Tehdy byly evangeliem nazývány i jiné věci než věci víry. Např. když král zvítězil ve válce, bylo to oznamováno jako evangelium, narození královského potomka, uzdravení uznávané osoby. Byla to každá radostná zpráva. Tento termín byl dobře známý a užívaný.

Řím 10,9. – nejlepší poslání evangelia. Je to pokračování verše 1.- rozkrývá svou tužbu, chtění.

Verš 9. – jak dojít spásy? Když vyznáme Ježíše jako pána… Evangelium pro židy.

Evangelia, 4 knihy, jsou samy o sobě výjimečný literární útvar. Nic podobného není. 4 knihy věnované jedné bytosti, Bohu v lidské podobě. Tady začínáme vnímat, jakou roli měly zázraky. Protkávají knihy jako zlatá nit. Je jich mnoho, zázraky které nelze zpochybnit.

Kristův zázrak = něco odlišného od přirozeného běhu, na co byli lidé zvyklí. Odkazují na starým zákonem prorokované schopnosti Mesiáše, který má přijít. Zázraky ukazují na pozvolný odhalovací proces, kým Kristus je. 

Zázrak uzdravení – Ježíš Kristus dával do souvislosti s vírou nebo odpuštěním. Řekl – odpouštějí se ti hříchy. To byl důvod uzdravení. Ježíš odmítá interpretaci, že nemoc je odplata za hřích. Hned se židé ptali, kdo z předků udělal něco špatného

Přírodní zázraky – manifestují jeho moc, Ježíš má moc nad stvořením – např.chození po vodách. Ukazuje na Boží záchranu při vyjití z Egypta. Překonává i původní obraz, kdy Izraelci procházejí po souši uprostřed moře. To, že Petr tone, když chce zkusit chodit po vodě, tam je vidět kontrast kdo je stvořitel a kdo je ten, kdo chce něco napodobit, vykonat něco neskutečného. Zachrání ho Ježíš podáním ruky.

Zázrak rozmnožení jídla – má SZ předlohy u Eliáše a Elizea. Židé měli povědomí, že pravý Mesiáš napodobí padání many z nebe. Ježíš ukazuje rozmnožením chlebů, že i to má v moci.

Zázrak vzkříšení – ukázka toho, že Ježíš Kristus je pánem nad životem a smrtí.

Zázraky Ježíše byly projevem a důkazem jeho poslání a napojení na Boha, jeho zvláštního postavení, jedinečném vztahu s Bohem. Na zemi to byla role božího Syna, ve vesmíru Stvořitele a Spasitele.

Ježíš 4x vyhánění zlého ducha, 15x uzdravuje, 3x vzkřísí, 5x vykoná přírodní zázrak, 2x rozmnožení potravy, 1x změna podoby. Ani největší skeptici za doby Ježíše nepochybovali o tom, že jich byl schopen. Ale pochybovali, jakou mocí je koná. Mysleli, že v moci satanově. Zpochybňovali božskou moc a její přítomnost.

Mat 12, 38. – vyzývají, chtějí vidět znamení. Ježíš jim znamení poskytl přebohatě. Evangelium Jana 20, na konci se k zázrakům vyjadřuje ve verši 30. a 31. – ještě mnoho jiných znamení bylo provedeno.

„Jsou mnohá znamení, která vykonal a nejsou zapsána.“ Verš 31 – tato znamení jsou zapsána, abyste věřili, že Ježíš je syn Boží a abyste věříce měli život v jeho jménu.

Kéž by zázraky zapsané v Písmu splnili účel v našem životě, přispěli k naší víře a dokázali jsme přijmout spasení z rukou Ježíše.

Dnešní bohoslužba nekončila kázáním. Naše milá sestra Olena slavila právě dnes kulatiny a my jsme byli pozváni k bohatě prostřenému stolu plnému ukrajinských dobrot. Užili jsme si požehnaný společný čas.