sbor Církve adventistů sedmého dne
Sobota 7.března 2026
Záhony sborové zahrady jsou obsypané jarními květy, které vytáhlo sluníčko z půdy ven. Vítaly nás svými zářivými barvami, a hned byl den veselejší. Opět nás čekala požehnaná sobota.
Sobotní školu jsme si probrali spolu se sestrou Aničkou Petrovičovou. Měl název „Buďte dokonalí v Kristu“ a na toto téma se rozhořela velmi živá diskuze.
„Tak jako se lidé v době apoštolů pokoušeli pomocí tradic a filozofií podkopat víru v Písmo svaté, tak se o to snaží i dnes pomocí myšlenek historicko-kritické metody, evoluční teorie, spiritismu, teosofie a panteismu. Pro mnohé je Bible jako lampa bez oleje, protože se přiklonili ke spekulativní víře, která vede k nedorozumění a zmatkům. Historicko-kritická metoda, která vše rozebírá, domýšlí a opírá se o domněnky, narušuje víru v Bibli jako v Boží zjevení. Okrádá Boží slovo o moc ovládat a povznášet životy lidí a dávat jim smysl. Věřící by neměli přijímat spiritualistické výklady Písma. Měli by bezvýhradně souhlasit s věčnými pravdami obsaženými v Písmu. Měli by odhodit všechny názory, které neodpovídají Kristovu učení a přemýšlet a rozjímat o Boží pravdě. Bibli by měli považovat za Boží hlas, který promlouvá přímo k nim. Tak najdou moudrost, která pochází od Boha.“ EGW

Před kázáním jsme se podívali na video, které pro nás připravila Iva Chárová. Mohli jsme vidět cestu Chárových a Donových tento týden na Ukrajinu, kam vezli potravinovou a finanční pomoc určenou pro utečence v Rodnikovej Gutě a ve městě Lozova v Charkovské oblasti. Na projekci navázal svým kázáním Hynek Dona.
Zde nabízíme nejdůležitější myšlenky:
Před lety, když jsme jezdili na UA za Ivanem, žila ještě jeho maminka. Každá její řeč bylo kázání. Ráda zametala dvůr, dole byl obchod. S každým se dala do řeči, začala počasím, a pokračovala tím, jak je Bůh úžasný. Vzala si vdovce s dětmi, ale nikdy nedělala rozdíl mezi dětmi. Byla úžasná žena, která žila neustále ve spojení s Bohem.
Je 21.století, dnešní trend není o tom uzavírat manželství. Žijí spolu „na psí knížku“. Z těch, kteří se vezmou, je 52% rozvodů. Proč? V NTM se lidé snaží to trochu popotlačit, aby se manželství upevnilo. Co ho upevňuje? Společná činnost, víra, láska, důvěra, odpuštění. Abraham dlouho čeká na syna a když se dostane do věku, kdy by se měl oženit, zvolí nevšední způsob najití manželky pro Izáka. 1Moj 24 – Žena pro Izáka. Abraham posílá služebníka tam, odkud pocházel, a nechal mu vybrat manželku, ne z žen kananejských. Hospodin Bůh nebes promluvil ke mně a přísahal mi, že tuto zemi dá mému potomstvu. On sám vyšle před tebou posla, a ty budeš moci vzít odtud ženu pro mého syna. Sluha má počítat s Pánem Bohem, tak jako on sám.
Manželství je stejné jako vztah mezi církví a Kristem. Podle toho se máme chovat. Počítejme s Bohem. 1Kor 13 – kapitola lásky. Tady jsou všechny vlastnosti, které by měl manžel/ka mít. Pro tvrdost srdce nám dovolil Bůh rozvod. Muž – žena – Bůh, to je fungující trojúhelník. Čím blíže jsou oba k Bohu, tím blíže jsou i k sobě. Trojúhelník se dá použít na jakýkoliv vztah.
Aby se pokažený vztah napravil, je nutné, aby oba chtěli, a vzali si na pomoc Boha. Každý udělá nějakou chybu. Musíme odpustit, ale ne „nezapomenout“. Bůh odpustí a nevzpomene více. To bychom měli i my.
Podobenství o pozvání na svatbu. Všichni dostanou nový šat, jen jeden odmítá a je vyhnán. Odmítnout Kristovu spravedlnost, toho, kdo za mě zemřel, kdo pro mě tolik udělal ?
2Moj 24- Bůh říká Izraelcům, co mají dělat. Oni slíbí. Dokonce znovu při obřadu smlouvy, je znovu čten zákon, opět prohlašují, že budou poslušně dělat vše. Netrvá to dlouho, a křepčí kolem zlatého telete. To jsme my, lidé. 2Moj 24,12. – Hospodin promlouvá – vystup ke mně na horu a pobuď tam. Jak moc potřebujeme být v Boží blízkosti! Potřebujeme se změnit, aby fungovaly vztahy, křesťanství, manželství.
Slovo KDYBY je velké slovo. Kdyby nebyly války, kdyby nebylo zlo, …
Mojžíš si musí po sestoupení z hory zakrýt tvář, protože zrcadlil Boží zář. Měsíc odráží světlo slunce, jako my máme odrážet světlo Ježíše Krista. Odrážet jeho povahu.
„Modlící se manžel/ka může změnit své manželství.“
„K oživení v církvi/sborech/manželství nedojde jednoduše. Nastane jen když začneme praktikovat biblické prvky odpuštění.“
Hovořit o tom, co nefunguje, je důsledek toho, že v trojúhelníku se někdo zastavil, nepřibližuje se k druhému a k Bohu. Ježíš odchází na poušť a pobývá na odlehlých místech. Bere učedníky na horu proměnění – dál od ostatních. A je jim tam dobře – chtějí stavět stany. N8m bude také dobře v Boží přítomnosti.
Audio záznam najdete na našem webu.




Komentáře uzavřeny.